Wspominamy Ks. Mazura…

W najbliższym czasie Świąt Wszystkich Świętych wspominamy Ks. Jana Mazura, założyciela Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, człowieka który w każdym widział Chrystusa…

Ks. Jan Mazur, zwany Lubelskim Bratem Albertem, zmarł 8 marca w rodzinnym domu
w Mełgwi. Przez 60 lat życia i 36 lat kapłaństwa pokazywał, jak być apostołem Bożej Miłości.

Działalność ks. Mazura wychodziła daleko poza budynek kościoła. Sięgała na ulice. Jego ręce obejmowały nie tylko Hostię przy ołtarzu. Jako kapłan chciał pokazywać Jezusa wszystkim ludziom, także tym stojącym pod murem, nocującym w parku, na ławce dworcowej; tym, którzy z własnego wyboru stali z daleka od Kościoła. Ulica Zielona w Lublinie przez lata patrzyła, jak ks. Mazur w ubłoconej sutannie osobiście zwoził sfatygowanym żukiem wyproszone od ludzi wiktuały dla ok. 400 „swoich” biednych, nie czekając na jakiekolwiek dowody wdzięczności.

Z myślą o potrzebujących, alkoholikach, narkomanach, emerytach, rencistach, obcokrajowcach założył darmową stołówkę, schroniska, poradnie lekarskie. Powstało też gospodarstwo prowadzone przez bezdomnych w Prawiednikach (od stycznia 1997 r.). W planach miał utworzenie szpitalika – hospicjum. Ks. Mazur obdarowywał przybyszów, ale stawiał wymagania. Bolały go kradzieże czy alkoholizm.

„Karmię was po to, abyście mieli siłę przeciwstawić się złu”- mawiał.

Zapisz się do Newslettera,

żeby być na bieżąco

Skip to content