Historia

Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta rozpoczęło działalność 20 października 1983 r. jako lubelskie koło Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta. Założycielami byli Danuta Palonkowa, ks. Stanisław Dubiel, Sylwia lrga, Irena Kaczorowska oraz Barbara Misiurska. Pierwszym prezesem została Danuta Palkowa. Dopiero w grudniu 1991 r. członkowie stowarzyszenia postanowili opuścić Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta i rozpocząć samodzielną działalność jako Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta. Od tego też dnia Bractwo funkcjonuje już jako samodzielne stowarzyszenie.

Celem stowarzyszenia jest pomoc osobom ubogim i bezdomnym. Początkowo rozdawano odzież, obuwie, żywność i lekarstwa. Ale już w 1986 r. w budynku starej plebanii w Bychwie powstało schronisko dla bezdomnych, schorowanych i porzuconych przez rodziny kobiet. Środki na adaptację budynku pozyskano od różnych instytucji oraz z darowizn. Z pomocy schroniska skorzystały łącznie 234 kobiety w wieku od 18 do 90 lat. Kolejne schronisko powstało w Chełmie w 1990 r. – tym razem dla bezdomnych mężczyzn. Inicjatorem powołania tej placówki był ks. Jan Mazur. Oprócz zapewnienia schronienia, popopiecznych otaczano również wsparciem mającym na celu pomoc przy wychodzeniu z uzależnień.

8 lutego 1988 r. stowarzyszenie dostało do użytku budynek przy ul. Zielonej 3 w Lublinie, w którym zorganizowało bezpłatną jadłodajnię dla ubogich osób. W dniu dzisiejszym stołówka wydaje dziennie aż 500 ciepłych posiłków. W 1991 r. w tymże budynku rozpoczęła również pracę przychodnia lekarska dla bezdomnych. Pacjentów przyjmowali lekarze różnych specjalności. W następnych trzech latach z bezpłatnej pomocy lekarskiej skorzystało 750 osób. Niestety z powodu braku środków finansowych przychodnia funkcjonowała tylko do 1994 r., do 1995 r. istniał jeszcze gabinet zabiegowy, z którego skorzystało jeszcze 350 osób.

W kolejnym roku działalności Bractwa jako samodzielnego stowarzyszenia, czyli w 1992, przy ul. Dolnej Panny Marii 32 w Lublinie rozpoczęło działalność schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Budynek przekazały władze miejskie.

Chlubą Bractwa od 2005 r. jest Ośrodek Aktywizacji Społecznej i Zawodowej w Bystrzejowicach Trzecich, wzorowany na najlepszych sprawdzonych standardach zachodnich, adaptowanych do rodzimych realiów. Innowacyjny ośrodek ma za zadanie przewartościowywać nie tylko dotychczasową działalność Bractwa, ale również zmieniać postrzeganie problematyki ubóstwa i bezdomności w społeczeństwie.

W rozwój działalności Bractwa wpisuje się również Klub Integracji Społecznej SZANSA, funkcjonujący od 2012 roku. Celem Klubu jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób długotrwale bezrobotnych, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o historii Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie kliknij TUTAJ.

 

 

Zapisz się do Newslettera,

żeby być na bieżąco

Skip to content